Čertův sloup

Vytvořeno 06.02.2011 21:05:00 | Poslední změna 10.02.2011 20:23:19

Jak se Čertův sloup na Vyšehrad dostal? To nikdo neví a asi se to spolehlivě nikdy nedozvíme. Jisté je, že sloup je z horniny která se na Vyšehradě nevyskytuje - čili byl skutečně dopraven z jiného místa.
Podle pověstí jej tam přinesl čert až z Říma, další pověst líčí, že je tam vystřelili z praku v roce 1420. Jiná pověst zaručeně tvrdí, že to byli staré slovanské sluneční hodiny atd.
Jaká je skutečnost?
 
Sloup ležel roku 1609 na hřbitově u kostela Stětí sv. Jana. (V jádru se jedná o 3 mohutné kameny tvaru sloupu.) V roce 1632 byl přenesen do kostela sv. Petra a Pavla kde ležel až do roku 1787. Poté byl přenesen dělostřelci k severní zdi kostela. Zdá se že to nařídil císař Josef II.
Dnešní umístění „spáchal" probošt Mikuláš Karlach, který dal vyzdít pevné základy a postavil je do tvaru trojúhelníku. Tyto práce jsou totiž naúčtovány jako mimořádné práce kamenické. Sloupy mají nejen různé délky, ale i průměry - čily to nikdy jeden sloup nebyl.
Další zajímavostí je, že kameny podle složení pocházejí z dolního Posázaví. V Praze se však používali materiály z opuky a pískovce. Takže legenda je sice velký výmysl, ale - zase to ale.....
Nikdo neví kde se vzaly tyto sloupy na Vyšehradě před rokem 1609. Jedno je ale jisté - čert je nepřinesl.
Takže záhada se nekoná.
Škoda, hodně jsem věřil že je to pozůstatek dávných Slovanů což bohužel jistě doložit nelze.

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/