Upíři po česku

Vytvořeno 05.09.2010 15:45:44 | Poslední změna 30.10.2010 16:49:15

Ve středověku zachvátila Evropu davová hysterie panického strachu z upírů. Každý se bál v noci usnout se strachem, že mu upír vysaje krev. Každý nepohodlný člověk byl ze dne na den označen za upíra nebo za čarodějnici.
Každý si musel dávat pozor - obzvláště ten kdo neházel dukáty v kostele do kasičky a nelezl faráři do zadnice se mohl opravdu bát, že ho brzo „někdo" udá jako přisluhovače peklu.

V oblibě bylo zejména vyřádit se na mrtvole osoby „podezřelé" z upírství. Takovému člověku byla často před uložením do hrobu useknuta hlava, probodnuto srdce, zpřeráženy kosti, byl svázán a nebo zatížen velkým kamenem.
Všechno toto nechutné mrzačení mělo zabránit tomu, aby upír v noci mohl vylézat ze svého hrobu.
Upírské hroby jsou v dnešní době jedním z mála hmotných důkazů toho jaká fanatická šílenství se tehdy odehrávala.
Na našem území byl zatím nalezen nejstarší upírský hrob z první poloviny 9. století ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Šlo o tělo ženy které někdo prorazil lebku a useknul v zápěstí dlaně a také chodidla.
Další z podobných hrobů, ale tentokrát nejmladší se našel v Prostějově kde bylo podobně znetvořeno tělo vysokého muže který byl možná v dávných časech označen za „pekelné stvoření" jen díky svému na tu dobu abnormálnímu vzrůstu. Byl pohřben v masivní okované truhle s petlicí a na nohou mu ležel ohromný balvan. K tomuto pohřbu došlo někdy v dobách sedmnáctého až osmnáctého století.
Nejslavnější českou lokalitou je bezesporu vampírské pohřebiště v Čelákovicích. Na jednom místě je tam pohřbeno rovnou třináct upírů. Tento upíří hřbitov náhodně objevil na své zahrádce jeden z místních obyvatel a nález to jistě nebyl zrovna příjemný.
Datování odhaduje stáří hrobů někdy mezi desáté a jedenácté století. Zkoumání koster odhalilo, že jde o muže ve středním věku. Každé těle bylo patřičně zmrzačeno a těla byla položena na bok - údajně aby neviděla východ slunce.
Těla byla spoutána a někdo jim také kroucením zpřelámal krční páteře a usekal končetiny.
Mezi další oblíbená protiupírská opatření patřilo například přibití mrtvol hřeby ke dnu rakve nebo vsazení ostrých čepelí okolo těla tak, aby si při pohybu v rakvi pokud možno odřezal hlavu.
Mezi další slavné upíry měla patřit šlechtična z Českých Budějovic pocházející z nyní nechvalně známého rodu Schwarzenbergů. Lze se tedy reálně obávat toho, že je náš „milovaný a obdivovaný" politik kromě zhulence a opilce také upírem??? Inu toto případné odhalení bude jistě vyžadovat mnohé sofistikované a nákladné vědecké metody které se našemu klubu k tomuto účelu prozatím nechtějí využít (nebo snad zneužít?).

Na závěr našeho bádání lze tedy konstatovat, že středověká upírská mánie se české kotlině rozhodně nevyhnula. Moderní doba se snaží tento pradávný nešvar do jisté míry znovu postavit na nohy prostřednictvím mnoha úchylných filmů určených pro předpubertální a pubertální generace. Mnoho lidí se už i u nás začíná prohlašovat za rádoby upíry a ti pomatenější či hloupější z nich si dokonce vzájemně pijí krev a cítí se při tom zřejmě velice drsně.
Doba je inu zlá a každé druhé čtrnáctileté EMO děvčátko vám bude básnit jak sní o tom jak potká sexi upíra nebo démona.
Dost možná znovu nastane doba kdy se budou těmto pomatencům sekat hlavy lopatou a prorážet lebky krumpáčem.
Svět se zase jednou za pár set let zbláznil... 
Doufejme však, že v brzké době ve společnosti dojde k rychlému vystřízlivění.


©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/