Vojenský újezd Březina a jeho záhady (série Moravské záhady)

Vytvořeno 20.06.2011 21:41:35 | Poslední změna 20.06.2011 22:08:45

Oblast byla osídlena již v pravěku. Osobně jsem měl možnost vidět kamennou část sekeromlatu nalezeného zaměstnancem Vojenských lesů. Později v dobách Keltů se v severním cípu oblasti rozkládalo ohromné oppidum Staré hradisko jež je dodnes považováno za jednu z nejzajímavějších památek keltské éry na Moravě. Další hradiště Obrova noha leželo nedaleko obce Otaslavice. Oblastí vedla slavná jantarová stezka a později ve středověku obchodní trasa. V oblasti újezdu leží nejméně pět zřícenin menších hradů a tvrzí jako byl například Starý Plumlov, Ježův hrad a Smilův hrad. Většina těchto památek je již bohužel zcela rozbořena a v lesnaté krajině lze pouze matně rozeznat ostatky dávných valů.
Celá lokalita má doposud své zvláštní kouzlo. Příroda tvoří na mnoha místech stále krásné scenérie a je dobře, že došlo alespoň k vytvoření krásné cyklostezky z Repech do Hamer která dovoluje poznat zajímavou část újezdu.
Mnoho zajímavého však stále zůstává skryto. Existují zajímavé legendy o loupeživém rytíři který žil na jednom z tehdejších hrádků nedaleko Repešského žlebu. Jak je tomu u každé správné pověsti tak i zde existují skazky o pokladech. Jeden měl být někde hluboko v lese zakopán řádem mnichů a nedávno vznikla i domněnka, že v prostoru ukryla před koncem války německá armáda množství uloupených cenností.
Varovné tabule zakazující vstup do oblasti najdete po obvodu lesa doslova na každém kroku. Tato zakázaná oblast obsahuje mimo vojenská zařízení zejména pro nás zajímavé a takřka zapomenuté záhady...

V různých částech újezdu existují zprávy o podzemních prostorách. Na severu je známé takzvané kutisko kde byla již v době Keltů těžena železná ruda. Zříceniny hrádků mají také dle pověstí zasypaná sklepení a některé prameny hovoří o tajných chodbách které se mají táhnout na ohromné vzdálenosti. Další podzemní prostory se připisují činnosti německé armády která v době protektorátu využívala celou oblast rozšířenou o přilehlé obce jako cvičiště. Nejpozoruhodnější německou památkou je bezesporu mohyla na Vítězné. Prazvláštní monument z betonu jež se tyčil na střeše bunkru postaveném na vrcholu vysokého kopce musel působit takřka okultním dojmem. Po válce byl však zdevastován a v současné době existuje pouze torzo původního monumentu. Lovecký zámeček Ferdinansko ležící nedaleko hlavní výcvikové plochy mohl být také zajímavou kulturní památkou, avšak jeho prostory využívá armáda již desetiletí.
Zdevastovaná ruina ohromného německého bunkru uprostřed staré výcvikové plochy. Do stavby bylo po válce páleno z houfnic největších ráží takřka z bezprostřední blízkosti za využití neuvěřitelného množství těžké munice. Proč bylo vynaloženo tak extrémní úsilí a stovky kilogramů drahé munice na devastaci tohoto pozoruhodného objektu není známo...

Po válce v obci Skalka jižně od Prostějova dožil Hans Kammler. Šlo o důstojníka který velel programu vývoje tajných superzbraní které dodnes nedají spát mnoha záhadologům celého světa. Traduje se, že jeho kolektiv nejlepších inženýrů sestrojil revoluční přístroj určený k pohonu letadel jež by šlo bez nadsázky přirovnat k antigravitaci. Jak je možné, že nacista na tak vysokém postu který měl ještě k tomu na starosti nejtajnější projekt třetí říše strávil zbytek života v ústraní zrovna zde? V malé vesnici zhruba 10km od okraje tehdy velice důležitého vojenského prostoru elitní německé armády. Je možné, že měl dohlížet nad něčím co tak bylo ukryto?? Je možné, že je někde hluboko v lese stále zakopán ohromný poklad nebo prototyp stroje který by i v dnešní době mohl znamenat převrat ve vědě a technologii??
Možná jde pouze o legendy a pověsti, ale rozhodně by byla škoda na ně zapomenout.


©2011 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/