Rakve z Barbadosu

Vytvořeno 10.02.2011 16:38:47 | Poslední změna 10.02.2011 20:20:06

O rozruch se tu postarala rodinná hrobka která patřila rodině Elliotových. V roce 1807 koupil hrobku bohatý plantážník Thomas CHase, hrobka v té době byla prázdná, ale v červenci 1807 tam byla pohřbena paní Thomasina Goddarová, příbuzná rodiny. O rok později byla do hrobky vložena rakvička dvouleté Mary Chaseové a 8. června 1812  ji následovala její starší sestra Dorcas. Už tehdy se šuškalo, že zřejmě nešlo o přirozenou smrt, dohnal jí prý k ní její brutální otec. Dorcas přestala jíst a dobrovolně zemřela hladem aby se vyhnula svému utrpení. Jenže hned následující měsíc zemřel Dorcasin otec. Když byla hrobka otevřena poprvé si všimli, že se zde odehrálo něco zvláštního. Rakev malé Mary byla opřená o zeď a při tom nebyla potlučená. Rakev paní Goddardové ležela převrácena na bok a pootočena o devadesát stupňů u prostřed hrobky. Pouze třetí rakev s Dorcas ležela na svém místě, šokovaní příbuzní si mysleli, že rakve přeházeli domorodí hrobníci, aby demonstrovali svou nenávist k T. Chaseovi. Tyto úvahy však jsou mylné neboť žádné stopy že by se před pohřbem snažil někdo manipulovat s těžkou mramorovou deskou nenalezli. Rakve byly opět srovnány a vchod hrobky uzavřen.

V r. 1816 zemřel jedenáctiletý Samuel Brewster a situace se opakovala. Teď to byla pro změnu rakev paní Goddarové která byla neporušena na svém místě.  Ostatní rakve byly po celé hrobce rozházeny a to bylo velmi divné, podezření padlo znovu na domorodé hrobníky neb pár měsíců před smrtí mladého hocha zde byla potlačena vzpoura otroků proti nelidskému zacházení od bílých otrokářů. Ale opět nebyla nalezena žádná stopa, do hrobky vede jeden vchod který byl přikryt těžkou mramorovou deskou a také rakve byly těžké olověné. Další pohřeb se konal za šest týdnů kdy zemřel Samuel Brewster starší. Tentokrát se na hřbitově tísnil dav zvědavců. Pohřební komise pečlivě prohlédla mramorovou desku a neshledala žádné stopy násilí.  A opět se naskytla všem zvědavcům stejná podívaná kdy rakve byly opět  rozházené. Tentokrát byla hrobka podrobena důkladné prohlídce, nic zvláštního se však nenašlo a tak byly rakve opět srovnány a rozbitou rakev paní Goddarové omotali drátem a opřeli ji v rohu o stěnu.
Při dalším pohřbu 17.7. 1819  byl přítomen sám guvernér ostrova lord Combermere, byla to paní  Clarková co zemřela. Jak se již dá čekat v hrobce byl opět velký nepořádek, jen zdrátovaná rakev paní Goddarové stála v koutě tak jak byla na místo uložena. Byla by jistě první  která by se při povodni nebo zemětřesení skácela na zem. Na příkaz guvernéra byla provedena pečlivá bezpečnostní prohlídka, rakve byly srovnány tak že tři velké olověné  leželi přímo na podlaze a na nich zbývající tří dětské, podlaha hrobky byla posypána jemným bílím pískem a vstupní mramorová deska byla zabetonována a ještě zapečetěna. Guvernér aby uvolnil napětí které na ostrově vládlo a ukojil zvědavost nechal 18. dubna 1820 nechal hrobku za přítomnosti speciální komise otevřít.

Tentokrát guvernéra dále doprovázeli major J.Finch, reverend Thomas Orderson, pan Nathan Lucas a ještě dva další svědci. Pečetě byly neporušené takže se do hrobky z venčí nikdo dostat nemohl. Nakonec když byl odsekán beton a uvolněna mramorová deska nikdo nemohl uvěřit svým očím. Přestože na podlaze  v písku nebyli nalezeny žádné stopy, rakve byly opět přeházeny. S rakví Mary muselo být vrženo na levou stěnu a dost prudce jelikož se z ní odštípl kus rakve.  Guvernér nařídil aby všechny rakve byly pohřbeny na jiném místě hřbitova a hrobka zůstala prázdná. Pravdivost celé události dokazuje již zmiňovaný dokument Nathana Lucase ze dne 18. dubna 1820 kde končí slovy : „vše co mohu k tomu dodat že se to skutečně stalo a byl jsem očitým svědkem"
Text je ještě doplněn obrázkem rakví při uložení v. r. 1918. Druhým dokument je deník manželky lorda Cormbermera .

Hrobka se nachází na křesťanském hřbitově je vystavena z bloků korálového kamene a cihel. Po osmi schodech do nitra hrobky je kobka velká pouze 4x2,5 metru a víškou 2 metry  je zřejmé, že v tak tísnivém prostoru by jen stěží mohl někdo manipulovat z těžkými olověnými rakvemi. A na závěr ještě je potřeba se zmínit, že důležité postavy patřili k svobodným zednářům a pro mnohé skeptiky je jasno k ničemu nedošlo události byli jen symbolické. Je tomu opravdu tak, dnes je hrobka otevřena pro veřejnost můžete se na ni podívat a vyzkoušet si tak dotek tajemna na vlastní kůži. Možná by stálo za to nainstalovat kamery a dovnitř dát třeba dřevěné bedny vchod zapečetit a kochat se pocitem nedočkavosti z následných událostí. Údajně to na hřbitově není jediné místo kde se dějí podivné věci, fakt je že se v poslední době v hrobce nic zvláštního neudálo.

použitý mat.  Ivan Mackerle  fantastická fakta 5/01

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/