Fotíme duchy 1. - orby

Vytvořeno 20.03.2010 18:38:23 | Poslední změna 30.10.2010 16:44:43

Orb je z hlediska ghosthuntingu charakterizován jako koule spirituální energie (ektoplasmy). Obecně se považují za projev duchovních bytostí, někdy za vlastní "jemnou hmotu" samotného ducha. Jejich velikost je různá - od několika centimetrů až po více jak půl metru. Barva a struktura orbů je také různá.
Vyfotit orb je velice jednoduché. Když si pozorně prohlédnete svoje fotoalbum tak jich tam několik jistě najdete.
Osobně si rozhodně nejsem jist zda se orby dají opravdu považovat za reálný paranormální jev. Dají se totiž velice snadno vysvětlit jako částice prachu od nichž se odráží světlo blesku.
Osobně jsem tedy spíše skeptický a myslím že v 95% se jedná opravdu o odraz blesku fotoaparátu na prachové částici. Viděl jsem však již mnoho zajímavých fotografií kde orby působí opravdu prazvláštně a jsou vcelku dost odlišné od částic prachu na většině fotografií. Měl jsem možnost sledovat záběry z kamer zahraničních ghosthunterů na nichž se orb pohyboval po domě proti směru možného průvanu a jeho pohyb budil dojem jisté inteligence. V jednom dokumentu navštívilo médium dům kde strašilo a ve chvíly kdy ukázalo do prostoru se slovy "ten duch stojí zrovna tady" jeden z badatelů pořídil fotografii na níž byl přesně vedle ukazující natažené ruky média orb.
Šlo o podvod?? Ano možná... I přes svoji spornost jsou však orby nedílnou součástí ghosthuntingu a proto si o nich něco povíme...

Orby lze fotit všude. Pokud vezmeme v potaz, že 95% nafocených orbů je prach tak bych vám vřele doporučil nefotit na suchých prašných místech. Ano nafotíte tam stovky orbů, ale jsem přesvědčen, že máte zájem fotit duchy a ne prachové částice.
Pro snímky které tedy mohou mít jistou hodnotu tedy bude třeba navštěvovat pouze místa s minimální prašností. Jako odstrašující případ jsem pořídil tuto fotografii na půdě jednoho starého domu:
Na půdě pod plechovou střechou v letních měsících panuje úmorné vedro což sebou nese minimální vlhkost vzduchu. Díky tomu a faktu, že se tam po léta skladovalo seno jsou podobné půdy doslova zaplaveny prachem. Fotit na obdobně prašných místech je tedy k ničemu.
Podívejte se tedy na fotografii z nočního hřbitova nahoře.
Večer a přes noc je vzduch venku i v létě relativně vlhký (díky čemuž je ráno na trávě rosa). Tyto podmínky nejsou tedy příliš příznivé pro pohyb částic prachu ve vzduchu. Obzvláště pokud jde o travnatá místa se stromy v jejichž blízkosti nejsou žádné potenciální zdroje prachových částic.
V tomto případě se tedy již dá uvažovat zda by se mohlo jednat o "reálný" orb. Vždy však existuje nějaké to "ale" a proto by se dalo říct že se může jednat od odlesk drobné kapičky vody. Pokud však jemně neprší nebo není po dešti tak bych tento argument nebral moc vážně, ikdyž tuto možnost vyloučit nelze.
Focení venku za bezvětří, za mírné vlhkosti vzduchu (minimum prachu) a v nočních hodinách kdy orb nejlépe vyniká na tmavém pozadí tedy považuji za nejvhodnější.
Focení v domech je již trochu problematičtější protože znovu musíme počítat s prachem. I v perfektně udržované domácnosti je bohužel prach, ikdyž ho samozřejmě nebude tolik jako ná půdách.. snažme se minimalizovat jeho negativní vliv na fotografii.
Ověřte si zda v místnosti není průvan. Pokud ano tak se dá zcela počítat s pohybem částic prachu v okolním vzduchu. Před pořízením fotografie se snažte stát pár minut v klidu. Už jen vaše chůze po místnosti víří vzduch a tím pádem i prachové částice. Proto je vhodné zůstat po nějakou dobu pokud možno v klidu.
Všem zájemcům o focení duchů vřele doporučuji pořídit několik fotografií schválně na prašných místech a všímat si toho jak prachové částice na fotkách vypadají. Reálné orby jsou většinou od běžných prachových částic dosti odlišné svojí barvou, strukturou a celkovým vzhledem. Podívejme se tedy na několik zajímavých ukázek:
V některých případech lze v orbech rozeznat něco jako vnitřní strukturu podobnou buňce. Jindy snad dokonce lidskou tvář. Vše je však velice diskutabilní. Někteří badatelé tvrdí že občas za sebou orb na snímku táhne zřetelnou stopu což prý může nasvědčovat jeho reálné energetické povaze a rychlému pohybu.
Závěrem mohu prohlásit, že při focení duchů budou drtivou většinu vašich úlovků tvořit orby. Jejich charakter je však stále sporným otazníkem a pravděpodobně vždy bude. Někteří badatelé jsou skalně přesvědčeny, že prakticky každý orb je reálným důkazem paranormálního jevu. Já jsem v této otázce podstatně umírněnější, ale osobně nezatracuju že jisté malé procento fotografí orbu nemůže skutečně zachycovat projevy nějaké duchovní energie.

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/