Kongamato

Vytvořeno 29.03.2011 18:28:37 | Poslední změna 31.03.2011 18:58:35

Počátkem roku 1979 se povstalci vedení L. D. Kabilou dostali na hranice Konga s Angolou a Zambií na čáře Dilolo - Kolwezi. To samé udělala angolská a zambijská vláda, aby zabránila pokusu povstalců proniknout na jejich území. Teď nad močály Džiundu osídlené jen při okrajích domorodými kmeny hlídkovali pravidelně vrtulníky a všude vojáci v maskáčích  ze samopaly. Mazáci kteří tu trávili několik týdnů začali vyprávět hrůzostrašné historky o rojích strašlivých saní zřejmě podrážděných hlukem přítomných vojáků. Několikrát došlo k napadení a při jednom soustředěném útoku se museli rozprchnout a skovat v křovinatých porostech. Samozřejmě že druhům nevěřily ani příslušníci hlídky plavící se na nafukovacím člunu. Při jedné plavbě se stalo že se z pralesa ozval do morku kosti pronikající skřek. Jen  z povzdálí zahlédli hrozného tvora. Snad se nesvolávají problesklo jim hlavami a v tu chvíli ani netušili jak jsou blízko pravdě. V mžiku obloha potemněla červenými kožnatými křídly a na vojáky útočily hlavy podobné holým lebkám. Zobákovité hlavy byly plné ostrých zubů a dlouhé ocasy bičovaly vzduch. Ze začátku se vojáci bránily a podařilo se jim několik příšer zastřelit, jenže útok byl příliš silný a nečekaný. Navíc cítili podivné nevysvětlitelné ochromení. Ostré zuby rvaly vojenské uniformy a pronikaly do masa. Jeden z „draků" se zakousl do člunu a vtom ho následovaly další až z člunu zůstaly jen cáry. Vojáci zamířili ke břehu. Za nimi se vyřítila letka příšer, která dokonala dílo zkázy a pak už se jen hladina zabarvila krví .
Že příběh je jak vystřižený z nového Hollywoodského trháku? Kdepak v roce 1923 vychází kniha "in witchbound africa" od  afrického cestovatele Franka H. Mellanda kde v jedné z kapitol píše o legendě  jednoho obávaného tvora nazývaném kongamato. V překladu přízrak smrti. Co je to kongamato zeptal se místního domorodce .    
Je to pták.
A jak vypadá. Vlastně to není tak úplně pták… Spíše vypadá jako krokodýl s kožnatými křídly. Melland se vyptával dál a zjistil že tvor včetně dlouhého ocasu dosahuje délky dvou metrů. Rozpětí křídel dosahuje 120 až 215 cm.  Létá jako pták nemá však peří a jeho silný a dlouhý zobák je posázen ostrými zuby. Jeho hlava je bílá a vypadá jako lebka dávno mrtvého zvířete. Toto zuřivé stvoření má děsivou pověst mezi domorodci. Dokáže prý potopit kanoe a pouhé jeho spatření znamená smrt. Když Melland domorodcům ukázal knížku z vyobrazením pterodaktila ti hned křičeli : ano to je kongamato !". Další kdo píše o kongamatovi je francouzský markýz de Chatteleux který se pohyboval v dnešní  Zambii zhruba ve stejné době jako Melland. Popisuje tu rozhovor s jedním koloniálním úředníkem který doslova řekl "nedaleko odtud žije pterodaktyl… je to na západě v rozsáhlých bažinách Džiundu". Markýz se do močálů vydal hledat tohoto tvora. Domorodci žijící blízko bažiny nechtěli o tomto zvířeti mluvit a báli se dokonce vyslovit jeho jméno. Je strašně útočný a kouše jako vzteklý. Má obrovskou tlamu a jeho stisk je smrtelný. Nakonec se setkal se starcem který tvora viděl na vlastní oči a popis se naprosto shodoval. Den za dnem sledoval močál a pátral po krvavé bestii marně. Ale přesto, píše ve své knize jsem o existenci kongamata přesvědčen, všichni kdo ho popisují  tak se shodují. Kdyby se jednalo o vymyšleného tvora každý by si k němu něco přidal a domorodci vysvětlují, že kongamato je obyčejné zvíře stejně nebezpečné jako levhart, lev nebo mamba. Kongamatu se věnuje ve své knize po záhadných stopách náš přední kryptozoolog  Jaroslav Mareš. A k čemu tohoto tvora přirovnat když popis se s pterodaktilem nijak neshoduje. Pterodaktilové byli krátkoocasí a měli protáhlou lebku která byla u vývojově pokročilejších druhů bezzubá. Existuje však jeden ptakoještěr z evolučně staršího podřádu Rhamphorhynchoidea který popisu odpovídá zarážejícím způsobem. Je to Dimorphodon macronyx, popsaný z anglické spodní jury (z doby asi před dvěma sty miliony lety). Toto má však jedno úskalí - tvor je vývojově jedním z nejstarších ptakoještěrů. Má mnoho primitivních znaků a aby se dožil dneška musel by přežít třikrát delší dobu než jeho krátkoocasý bratránci. Nejsou snad právě univerzální formy, stojící na počátku vývoje celých skupin pravými mistry v přežívání?            
Dodnes existují svědectví o tom, že v dobách války severu proti jihu stále na území USA velice vzácně přežívalo několik jedinců z různých druhů pterosaurů což se dochovalo i na fotografiích. Bílí osadníci je vyhubili, ale legendy indiánů o nich vyprávějí doposud.

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/