Obří pavouk

Vytvořeno 29.03.2010 21:17:01 | Poslední změna 30.10.2010 16:47:55

Po světě koluje několik legend o existenci obřích pavouků. Pocházejí zejména z oblastí neprostupných pralesů jižní Ameriky a Afriky. Štáb dokumentárního cyklu "monsterquest" věnoval těmto legendám jeden z dílů a uspořádal vlastní výpravu do hlubin amazonského pralesa kde prý čas od času obří pavouci terorizují indiánské kmeny.
V odlehlých částech Venezuely domorodci vypráví nejrůznější příběhy o obřím druhu pavouka který žije hluboko v pralese, ale občas se vydá na lov poblíž jejich vesnic. Dle jejich svědectví jsou tito pavouci metr až metr a půl velcí a dovedou bez potíží zabít a odtáhnout malé dítě.
Oblast amazonie je domovem obrovského množství těch největších známých druhů pavouků. Je však možné, že někde v hlubinách deštného pralesa skutečně existuje "obří král"???
Domorodci o něm mluví zcela vážně. Tvrdí že jejich chatrče jsou úmyslně stavěny tak, aby do nich obří pavouk nemohl v noci proniknout.
Svědectví indiánů z dokumentu monsterquest hovoří o tom jak jim čas od času některý z těchto pavouků zabije slepici nebo psa. Jeden muž při rozhovoru vypráví o tom jak ve vedlejší vesnici obří pavouk zabil a odtáhnul malé dítě.
Kongo je dalším místem kde má údajně žít druh obřích pavouků. Britský výzkumník Reginald Lloyd se svou ženou Margaret v roce 1938 projížděl terénním vozem prašnou cestu uprostřed pralesa. Všimnul si zvířete které vystoupilo z pralesa a přecházelo cestu pře jeho autem.
Z dálky si myslel, že se jedná o opici, ale při bližším pohledu se zděsil. Lloyd přibrzdil a společně s manželkou zíral na obrovského hnědého pavouka který se na cestě chvíli zastavil a poté zmizel v křovinách na opačné straně.
V údivu a šoku zároveň rychle vytáhnul fotoaparát, ale bylo již příliš pozdě... Pavouk byl pryč a pokoušet se ho pronásledovat by bylo holé šílenství. S ženou se shodnul na tom, že jeho délka se musela pohybovat okolo neuvěřitelných čtyř až pěti stop!! Což je zhruba 120 až 150 cm.
Tamní kmeny tyto obří pavouky nazívají J´ba Fofi přičemž J´ba znamená "obrovský" a Fofi znamená "pavouk".
Obří pavouk byl údajně také pozorován roku 1948 v Leesville v Louisianě. Bylo to údajně v noci a dle tvrzení svědků byl ohromný černý pavouk "velký jako necky".

Otázkou tedy zůstává zda je to vůbec možné, aby pavouk dorostl tak obrovských rozměrů?? V prvohorách na zemi existoval obří hmyz - vážky s rozpětím okolo metru, stonožka délky auta nebo druh švába dlouhý půl metru. Tehdy totiž bylo v atmosféře mnohem více kyslíku než nyní.
Hmyz a pavouci mají totiž podobný problém a to ten, že nemají červené krvinky pro lepší přenos kyslíku v těle. Jejich tělesná velikost je tedy značně omezena procentem kyslíku v atmosféře...
Hmyz má také stále velice jednoduchý a nevýkonný dýchací systém vzdušnic.

Vzdušnice jsou tenké trubičky nacházející se především v zadečku, které vedou vzduch volně bez přispění jakékoli transportní tekutiny až k místu určení. Tento mechanismus tedy pouze utvrzuje přímou závislost jejich maximální velikosti na množství kyslíku v atmosféře.

Pavouci však nejsou hmyz, ale samostatná větev bezobratlých živočichů a nad hmyzem mají dosti velký nádskok.

U pavouků vzdušnice zasahují až do hlavohrudi, kde výrazně přispívají k okysličování mozku. To však není zcela vše... Největším esem jsou plicní vaky fungující podobně jako plíce vyšších živočichů. Hemolymfa proudící mezi lamelami ve vacích na sebe váže kyslík a rozvádí jej po těle. Většina pavouků má dokonce dva páry těchto jednoduchých plic. Trubicovité srdce pavouků je uloženo ve svrchní části zadečku. Obklopuje jej osrdečníkový prostor (perikardus) spojený předním koncem s plicními vaky, ze kterého vstupuje krev do vlastního srdce otvory zvanými ostie. Ze srdce putuje krev aortou do hlavohrudi, především ke končetinám a mozku, a několik arterií odsud zpět do zadečku. Tlak tělních tekutin pavouků dosahuje obdobných hodnot jako u člověka a například při svlékání může dosáhnout dvojnásobku. Uzavřenost cévní soustavy je jen částečná.

Jak tedy můžeme vidět tak pavouci nejsou zase až tak jednoduché formy života a jejich orgány mnohonásobně předčí hmyzí jednoduché vnitřní ústrojí. Je tedy možné ,aby obří pavouk opravdu existoval???

Primitivní plíce mají, srdce a jednoduchou oběhovou soustavu také. Pokud by se u některého druhu pavouků tento vnitřní systém za miliony let dále rozvinul a zdokonalil tak by jim v růstu do skutečně velkých rozměrů prakticky nic nebránilo...

Dá se tedy uvažovat, že u některého z desetitisíců druhů pavouků k tomuto pokroku opravdu došlo??? Pokud ano tak je možné že se v deštném pralese opravdu pohybují tito králové nočních můr a stále čekají na své oficiální objevení...

Zde jsem pro zajímavost přidal fotografie jednoho z největších a přitom nepříliš známých pavouků (golden orb weaver).

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/