Obří zemní červ objeven!!

Vytvořeno 28.03.2011 18:37:53 | Poslední změna 28.03.2011 18:48:39

Červi jsou jednou z méně vábných, ale pozoruhodně úspěšných forem života na zemi. Z hlediska tématu se budeme zajímat pouze o čeledi červů jež žijí v podzemí - zejména kroužkovci.
Mezi ně se řadí například každému dobře známá žížala obecná. Existuje jich více jak 5500 druhů a žijí takřka všude na světě. Jediná místa kde je nenajdete jsou polární oblasti a pouště.
V různých částech světa existuje mnoho legend o obřích podzemních červech. Nejznámější je rozhodně Olgoj Chorchoj z Gobi který údajně dovede zabít člověka na několik metrů vystříknutím extrémně silného jedu. Má měřit až 1,5 metru.
Chtěl jsem se více dozvědět o prostém faktu zda z racionálního biologického hlediska věda akceptuje možnost aby nějaká forma zemního červa dosahovala těchto rozměrů. Osobně jsem si žádné zajímavé zjištění nesliboval, ale skutečnost byla opravdu nečekaná!!!
Už po krátkém pátrání v odborné literatuře jsem se dočetl o existenci Australské žížaly Megascolides australis (Veležížala obrovská) která dorůstá délky až tří metrů!!! Její vajíčko je velké jako lusk hrachu a mohou se dožívat věku okolo 20 let.
Nejúžasnější na tom je, že zde nemluvíme o ničem sporadickém, ale o vědou potvrzeném a zdokumentovaném druhu.
Je tedy jasné, že jisté druhy zemních červů mohou snadno dorůstat skutečně bizardních rozměrů. Kde však ale končí pomyslná hranice??
Jeden z "menších" podzemních obrů Megascolides australis...

Další obrovskou žížalou je Glossoscolex giganteus z Brazílie. V mnoha ohledech je podobná druhu z Austrálie, ale velikostí ji rozhodně nepřekonává. Pátral jsem tedy dále a narazil nakonec na zmínku o neuvěřitelném nálezu z Afriky.
Došlo tam k vědecky potvrzenému nálezu obřího zemského červa o délce neuvěřitelných 6,70 metru!! Dostal latinské označení Microchaetus rappi a pro současnou vědu je nejdelším doposud objeveným zemním červem na světě.
Tento obr mnohonásobně překonává Australské veležížaly. Je bohužel faktem, že informací o něm nikde moc nenajdete. V jádru mě to ani moc nepřekvapuje, protože nález podobného „monstra" nedělá zahnívající konzervativní vědě zrovna moc dobře a proto je vše děláno tak, aby tato senzace nikdy moc na světlo světa nevyplula.
V učebnicích se o existenci tohoto obřího červa zaručeně nedočtete, v knihách jen stěží a odborné publikace občas jen okrajově zmiňují kdesi vzadu stručnou větu o existenci, délce a místě nálezu, avšak nic podrobnějšího neuvádějí.
Faktem tedy je, že na světě existuje druh zemního červa který dorůstá  skoro 7 metrů. Když bych si na vlastní oči neověřil pravdivost této informace tak bych jí jen stěží uvěřil. Doufejme tedy, že časem dostaneme k dispozici podrobnější vědecké studie a hlavně fotografie tohoto nevšedního živočišného druhu.
Vcelku zajímavá je také myšlenka zda je Microchaetus rappi skutečně největším zemním červem. Možná nás čeká ještě nejedno překvapení…

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/