Tatzelwurm

Vytvořeno 19.03.2011 18:03:57 | Poslední změna 19.03.2011 18:21:53

Překlad jména tvora znamená „prachatý červ". Dle popisu jde o zvíře zbarvené v odstínech hnědé 0,5 až 1 metr dlouhé s tělem ve tvaru doutníku který se směrem k ocasu zužuje. U hlavy má dvě malé končetiny díky nimž se může lépe plazit.
Popis je to opravdu prazvláštní. Tvora by šlo přirovnat k zavalitému hadu s vyvinutým předním párem končetin. To není nic až tak zvláštního když přihlédneme k evoluci hadů. U jejich předků podobným ještěrkám postupem času docházelo k protažení těla a zakrnění nohou. I v současnosti lze na kostrách několika druhů hadů rozeznat drobné kůstky končetin které již však dávno neplní svůj účel.
Je tedy možné, že by se u nějakého druhu zachoval funkční pár předních končetin?
Dobová fotografie údajného tatzelwurma, dobová kresba a moderní skica.

Rakousko je země vcelku známá vážnou povahou Rakušanů kteří nemají dost možná tak velký smysl pro humor jak je tomu běžné jinde. Případ prachatého červa tedy nelze jen tak snadno zahodit do kategorie nevzdělaných vtipálků a vesnických taškářů.
Existuje mnoho svědectví o spatření tohoto tvora. Bohužel je většina z poměrně dávných dob.
Nejznámější je zřejmě smrt sedláka Fuchse z roku 1799. Sedlák se jednoho dne vydal do lesa nedaleko Unkenemu nasbírat nějaké ty lesní plody. Narazil však na dva tatzelwurmy kteří ho údajně napadli. Muže zachvátil děs a na místě zemřel na infarkt.
Nedaleko místa dodnes stojí památník připomínající tuto podivnou událost což nasvědčuje tomu, že tehdy bylo vše bráno zcela vážně.
Po záhadě tatzelwurma pátral záhadolog Ivan Mackerle a jeho přátelé.  Nepodařilo se jim bohužel v přírodě najít žádnou hmatatelnou stopu jeho existence, ale zato mnoho věrohodných svědectví a příběhů:
„Jedním z takových svědectví je i zpráva rakouského tajného rady dr.A.von Drasenowitsche roku 1908. Tento velice vážený muž v novinách Grazer Tagblatt popsal podivný příběh svého přítele, myslivce, kterému plně důvěřoval. Ten se během své pochůzky setkal poblíž Murau ve Štýrsku s neznámým zvířetem asi půl metru dlouhým připomínajícím tlustého červa. Zvíře na něj zaútočilo dvoumetrovým skokem. Myslivec do něj několikrát bodnul nožem a tak se útočníka podařilo zahnat."
Je vcelku nepravděpodobné, že by tehdy vážená osoba nechala otisknout do novin jen tak nějaký blud což by jistě mělo vážné následky na jeho postoj v očích veřejnosti. Není také pochyb o tom, že se Drasenowitsch v tamní přírodě vyznal a nedokázal by si splést záhadného tvora s běžným zvířetem.
Další případ útoku na člověka se odehrál v roce 1926 v Oberes Murtal. Tehdy měj tatzelwurm napadnout mladého pasáčka na břehu jezera. 

V oblasti mělo ve třicátých letech dojít k nálezu kostry tatzelwurma která měla být odeslána k prozkoumání do Haidelbergu. Co se s ní však stalo a kde skončil bohužel není známo.

Výsledky expedice Ivana Mackerleho dokazují, že v oblasti které tvoří lesnatá krajina s množstvím potůčků a jezer je dost potravy a vhodného prostředí pro přežití až metr dlouhého obojživelníka. Velice mě také zaujala jejich teorie která se opírá o podobnost z velemlokem bahenním.
Velemlok bahenní z Asie v mnoha ohledech připomíná tatzelwurma...

Je pravda že popis tatzelwurma velice připomíná obří mloky jež jsou svojí slizkou kůží, mohutným tělem a drobounkýma očima spíše podobní obřímu červu než plazu. Myšlenka že by se mohlo jednat o nějakou příbuznou čeleď je tedy rozhodně na místě.

Existuje jistá dobová fotografie švýcara Balkina jež má zachycovat hlavu záhadného tvora v houštině. Zda je pravá se bohužel zřejmě nedozvíme.
Snad se v budoucnu dočkáme nějakého nového objevu který by nám pomohl odhalit více o existenci tohoto prapodivného živočicha…

©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/


(Některé informace použité v tomto článku jsou založeny na poznatku autorů Ivana Mackerleho a Pavla Hájka.)