Teleport – populární sci-fi blud

Vytvořeno 08.07.2010 18:57:14 | Poslední změna 30.10.2010 16:51:43

Běžná scéna ze seriálu Star Trek - vesmírné plavidlo přiletí na oběžnou dráhu planety a skupina několika členů posádky napochoduje v nemožných elasťácích  na stupínky teleportačního zařízení které je pohodlně přesune na povrch planety.
Teorie tvůrců seriálu Star Trek ohledně teleportace se podobá procesu „kopírky". Osoba či předmět je důkladně proskenována tak, aby byla dokonale známa poloha každého jejího atomu. Je to tedy proces vzdáleně podobný soudobému CT avšak na nesrovnatelně hlubší úrovni. Poloha každého atomu je zanesena jako informace do počítače který pak kompletní atomární „mapu" tělesa vyšle na místo určení. Přesně taková je tedy představa autorů onoho seriálu.
Soudobá věda uvažuje o možnosti trochu odlišnější. Z logického hlediska je pro naše chápání možné těleso teleportovat pouze z jednoho zařízení do druhého. Poslání „informace" někam do prostoru jen tak předmět samo o sobě nezhmotní. Lze si tedy představit nejméně dvě teleportační zařízení třeba na opačných stranách světa. Každé má schopnost skenovat atomární mapu, tak i na jejím základě skládat hmotu.
A teď tedy začíná to pravé divadlo...
Představte si, že jste právě vstoupil do zařízení teleportu. Počítač obdržel vaši atomární mapu a poslal ji elektronicky do druhého stroje na opačné straně zeměkoule. Data mohou putovat všelijak - optická vlákna, přes satelity... Tak jak tak vaše atomární mapa dojde do druhého teleportu který obdrží kompletní návod jak atom po atomu vytvořit kopii vašeho těla.
A to je v jádru trochu problém protože vaše maličkost stále stojí ve stroji a k žádnému přesunu reálně nedošlo. Jediné co cestovalo byla vaše atomární mapa. Z vašeho těla nebyl přesunut jediný atom.
Počítač na druhé straně může podle těchto informací začít „stavět" vaše tělo z hmoty kterou nějakou formou získá na místě a ne z té vaší. Když se mu to povede tak z něj vypadne mrtvola co vám bude ve všech ohledech podobná včetně oblečení jež máte na sobě. Nikam jste se tedy nedostal a na druhém konci světa mají „vaši" mrtvolu. K čemu to, ale sakra je??
Optimističtější teoretici tvrdí, že tělo na druhé straně sestavené podle atomárního plánu bude žít. Možná ano, ale je tady mnoho faktorů které hovoří spíše pro opak. Lidské tělo není skládačka a i když jej stroj zbuduje ve zlomku vteřiny s dokonalou přesností tak mu jistě nevdechne samotný život. Berte to tak, že kopie těla bude pravděpodobně po zhotovení ve stavu absolutního klidu - zcela zastavený oběh a naprosto žádná neuronová aktivita. Lidské orgány také dobře fungují pouze za jisté vnitřní teploty která se v různých částech těla liší. Nervová vlákna také nesou jemný náboj elektřiny bez nějž není možné přenášet v jejich síti informace. Bylo by tedy nutné se snažit kopii těla okamžitě velice náročně resuscitovat a je otázkou zda by tento „člověk" opravdu ožil. Pokud ano a jeho organismus by začal fungovat tak co by byl zač??? Bylo by to jen přežívající tělo podobně bez myšlenek jako lidé v těžkém komatu kterým již mozek nevykazuje činnost nebo uvažující jedinec??? Pokud bereme v potaz možnost existence lidské mysli nezávislé na hmotě nebo jinak řečeno „duše" tak lze velice pochybovat o tom jak by ji teleport dokázal kopírovat. A pokud nic takového neexistuje tak člověk na druhé straně stejně nebude nic jiného než váš stoprocentně povedený klon.
A i kdyby se kopii těla podařilo oživit a k tomu by dokonce měla vlastní vědomí tak Vy to stejně nebudete protože pořád stojíte někde na druhém konci světa. To je spíše horor než cestovatelský sen...
Jisté pomazané hlavy napadlo tento problém vyřešit opravdu „inteligentním" způsobem. Aby nedocházelo k tomuto neblahému efektu pobíhání dvou totožných osob po světě tak se ta „zdrojová" osoba po skenování její atomární mapy nechá rozložit na atomy do zásobníku čili zabít a zlikvidovat. Tím pádem se rabínsky vyřeší váš problém. Vaše osoba prostě zemře a bude rozebrána na atomy a vaše kopie bude někde jinde možná žít, ale Vy to stejně nebudete. To zní lákavě, že ano???
Naprostá nemorálnost a zhovadilost tohoto řešení byla doplněna jistou záplatou.
Teleport vás rozloží na atomy (čili vás zabije) a kromě vaší atomární mapy „nějak" pošle i vaše atomy do druhého stroje který kopii postaví z vaší hmoty. To je samozřejmě také žvást, protože to bude znovu pouze vaše kopie postavená po vaší smrti z vašich atomů a vaše reálná maličkost bude mrtvá!!!.
V dnešní době je teleportace možná na úrovni elementárních částic jako jsou např. fotony v roce 2002 byl přenesen laserový paprsek a o několik let později vytvořena prostřednictvím teleportace „kopie" atomu kovu. Teleportace velkých hmotných předmětů je prozatím naštěstí stále záležitostí science fiction.
V posledních letech se teleportace v populární vědě skloňuje ve všech pádech a vědecká „elita" je touto myšlenkou nadšená a vesele pochrochtává. Vědci jsou často extrémně inteligentní a zároveň dementní lidé. Co si lze myslet třeba o tom, že „elita" vědecké smetánky chce v největším urychlovači na světě vytvořit děj který pravděpodobně vedl ke vzniku vesmíru -  tedy „velký třesk" aneb největší exploze v dějinách všehomíra???
Inu, občas mám pocit, že s každým dalším rokem lidi napadají stále luxusnější a sofistikovanější způsoby jak tu naši již tak skomírající rasu poslat do pekel. Dá se tedy jen doufat, že se jim to na konec nepodaří dotáhnout do velkého finále.   


©2010 Copyright http://klubavalon.iplace.cz/